Simona Prasková opět září na hereckých prknech

Původní článek vyšel na webu disuk.cz

Simona Prasková se na herecká prkna poprvé dostala ve studijních letech, když navštěvovala první ročník gymnázia a vyhrála konkurz do tehdejšího dětského studia Divadla na Provázku, kde zůstala celé 4 roky. Zahrála si v mnoha inscenacích jako například Bramborový den nebo Kytice na motivy K. J. Erbena. Po gymnáziu následovalo čtyřleté studium na JAMU, které úspěšně absolvovala a za níž jí byl nyní uznán magisterský titul. Během studií prošla hostováním ve Večerním Brně (dnes Divadlo Bolka Polívky) a v Divadle Bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno).

Již od svých hereckých začátků měla možnost si zahrát v mnoha divácky ceněných filmech – Konec starých časů,  Sonáta pro zrzku a jiných. Mimo jiné vstoupila ve známost svým hostováním v Národním divadle, kde si ji můžeme pamatovat ze hry Zvony od Fráni Šrámka.

Po ukončení kariéry v divadlech se rozhodla přestěhovat do Anglie za svým prvním manželem. Ve Spojeném království strávila přes deset let a vydělávala si těžkým živobytím – pomáhala manželovi v soukromé firmě.

V současné době prožívá velký herecký comeback, můžeme ji vidět v mnoha nových divadelních inscenacích a televizních a celovečerních filmech, kde hraje jedny z nejvýraznějších rolí. Spolupracuje s divadelním spolkem Jana Kačera a Vlastimila Venclíka „Divadlo u stolu“ a také hraje v zájezdovkách, z nichž má nejradši „Čertovský mariáš“, což je „skoromuzikál“ pro děti. Od ledna 2017 bude hrát i v nově otevřeném Branickém divadle, na což se velmi těší díky kreativitě divadla a lidí s ním spojených.

Mimo jiné je také Simona věhlasnou českou dabérkou a na svém kontě má přes 800 postav a filmů. Dabingu se věnuje od svých 24let, kdy začínala na Kavčích horách v různých  seriálových epizodkách, až se prokousala k rolím větším a zásadnějším. Je vděčná především režisérce Marii Fronkové, dnes už legendě českého dabingu, která jí dala ten správný a poctivý základ a se kterou spolupracuje až do současnosti a Tomáši Jančaříkovi, který je velkým profesionálem v oblasti režie namlouvání komentářů k dokumentům.

Nemohli jsme zprvu uvěřit, že této herecké legendě je již přes 50 let. Když jsme se ji zeptali, jak to dělá, že vzhled by jí mohla závidět kdejaká dvacítka, tak s úsměvem řekla: „Důležitá je spokojenost, radost ze života, ale také stravování.“ …a podpořila náš projekt Krůtí vize 2016, který agituje krůtí maso jako alternativu za „nezdravé“ vepřové.

Co se týče osobního života, tak se podruhé šťastně vdala za rodilého Čecha, se kterým vychovává roztomilou holčičku Natálku.