Ve zkratce:

Simona Prasková je česká divadelní, filmová a televizní herečka a dabérka. Už jako dítě hrála v Dětském studiu Divadla na Provázku, absolvovala herectví na JAMU se zaměřením na muzikál. Prošla řadou divadelních angažmá , po té zakotvila v Praze. Řadu let se pohybovala mezi Českou Republikou a Velkou Británií, kde byla provdaná. Po rozvodu se vrátila opět do Prahy a aktivně se věnuje svojí profesi, obzvláště práci před kamerou. Léta vyučovala herectví na Mezinárodní konzervatoři v Praze.

Životopis:

Simona od 14 let hrála v Divadle na Provázku. Úspěšně absolvovala JAMU , konkrétně obor činoherní a muzikálové herectví. Ovládá velice dobře angličtinu, dále pak ruštinu a základy slovenštiny. Hraje na hudební nástroje, jmenovitě kytaru a klavír. Simona se též věnuje sportům a cvičením, například aerobicu, joze, fitness, plavání, pilates a turistice. Nejen že je Simona skvělou herečkou a dabérkou, zvládá s přehledem i moderování, recitace, klasický i muzikálový zpěv a mnohem více...

Mezi minulá angažmá Simony je třeba zmínit Jihočeské divadlo, divadla středočeská - Kladno, Kolín a také Hudební divadlo v Karlíně. Dále pak hostování v Národním divadle v Praze, (rež. J. A. Pitínský), v Divadle U Hasičů, v Divadle Skelet nebo třeba v divadle Milénium.

 

Po té přes deset let strávila na cestách mezi Českou republikou a Anglií, protože její první manžel byl Angličan, založil v Čechách firmu. Simona tak byla nucena věnovat se hlavně podnikání. Herectví jí však velmi chybělo. Po letech se proto k profesi vrátila, což nebylo jednoduché kvůli ztrátě kontaktů.

Podruhé se zde v Čechách vdala. Má sedmiletou dceru Natalku a dva velké psy.
V současné době hraje v "Divadle u Stolu" Jana Kačera a Vlastimila Venclíka v Malostranské Besedě.
Před Vánocemi měla premiéru "Ifigenie v Aulidě", kde hraje Ifigenii, a to už podruhé v životě (získala za ni hlavní cenu na přehlídce středočeských divadel).
U režiséra Kačera hraje na druhé straně i komediální věci, které jsou jí velmi blízké. Působí též v Divadle U Hasičů, v Divadle Kompanyje, v Metropolitním divadle Praha.

V posledních letech důležité místo v jejím profesi zaujímá práce před kamerou: Z projektů z poslední doby to bylo např. "České století" ČT , rež. Robert Sedláček
Detektivní seriál "Clona" mladého rež. Tomáše Řehořka.
Veřejnosti je povědomá jako soudkyně Barbara Němcová z prvotních dílů "Soudkyně Barbary" v Tv Barrandov. Spolupracovala též s rež. Irenou Pavláskovou, Jiřím Krejčíkem, Petrem Nikolajevem, Ivo Trajkovem aj.
V nedávné době byla u natáčení šetidílného seriálu Bohéma - ČT , rež. Robert Sedláček, se kterým spolupracuje už potřetí.
Často točí i se studenty filmových škol, (Famu Praha, Famo v Písku a mezinárodní Filmovka v Praze.) Každoročně vede kurzy filmového herectví pro firmu World Production v Praze.
Již několik let se věnuje práci v dabingu a namlouvání komentářů k dokumentům. Namluvila už okolo 800 filmů. Byla též obsazená do zajímavé role v celovečerním filmu rež. Olgy Dabrowské - "Děti samotářů".

 

Simona miluje komediální role s jistou mírou nadsázky, kde se dá využít hereckého temperamentu a smyslu pro humor. Od rolí emancipovaných žen podnikatelek či intelektuálek přes ženy posilující své sebevědomí různými ženskými aktivitami včetně drbů , až k ženám dominantním, které musí mít vždy pravdu a muži jsou jejich majetkem....